Domy z Bali Drewnianych

Co najbardziej cenimy sobie w południowej części Polski? Owszem – góry. Jednak czy tylko to sprawia, że uwielbiamy tam wracać podczas urlopu? Na klimat polskich gór tak naprawdę, mają wpływ, nie tylko one same, ale również cała ich otoczka. Górale, oscypki, ale także domy z bali drewnianych to elementy, które również uwielbiamy. Czasami aż trudno się rozstać z tamtą rzeczywistością, więc co można zrobić, by choć odrobinę tamtego klimatu móc wziąć ze sobą?

Może by tak zdecydować się na wspaniały dom z bali drewnianych? Konstrukcje tego rodzaju, jak zapewne wiecie, nie tylko prezentują się naprawdę pięknie, ale mają także mnóstwo, właściwości zdrowotnych. Domy z bali drewnianych, szczególnie te górskie, wykonywane są przy użyciu solidnych, okrągłych elementów. To im konstrukcja zawdzięcza swój niesamowity urok. Co więcej surowiec zapewnia wewnątrz wyjątkowy mikroklimat, który szczególnie sprzyja alergikom. Szacuje się, że wewnątrz domów z balii drewnianych sterylność powietrza, jest porównywalna z tą w salach operacyjnych. Dodatkowo warto wiedzieć, że bale drewniane mają zdolność do regulowania temperatury oraz wilgotności wewnątrz. Budynki tego rodzaju gwarantują przyjemne ciepło zimą (konstrukcje mają zdolność do bardzo szybkiego nagrzewania się) oraz chłód gorącym latem. Niewątpliwą zaletą domów z bali drewnianych jest także łatwość ich utrzymania, brak konieczności częstego odnawiania oraz to, że takie projekty służą setki lat.

Konserwacja to przede wszystkim impregnacja. Czynność ta ma na celu ochroną surowca przed infekcją grzybową oraz niepożądanymi szkodnikami. Pokrywając środkiem drewno od razu po zmontowaniu oraz systematycznie każdego roku, można mieć pewność że dom z bali drewnianych będzie świetnie wyglądał długie lata. Górale natomiast jako metodę konserwacji swoich konstrukcji wykorzystują po prostu mycie. Raz na kilka lat szorują bale wodą z szarym mydłem lub zwykłym proszkiem do prania. Podobno efekt jest bardzo dobry. Nie zaleca się natomiast wykorzystywać do działań konserwujących myjek ciśnieniowych. Domy z bali drewnianych, które będą w ten sposób czyszczone stracą na uroku, a co więcej brud może dostać się w głębsze warstwy drewna.

Domy z bali drewnianych są naprawdę wspaniałymi, solidnymi konstrukcjami. Wbrew powszechnym opiniom nie są bardziej podatne na pożary niż standardowe – murowane. Drewno zabezpieczone nie jest bardziej zagrożone ogniem, niż cegła, dlatego warto. Warto przemyśleć możliwość oderwania się od zimnych murów do których jesteśmy przyzwyczajeni. Zamieszkajcie choćby przez tydzień w domu z bali drewnianych i z pewnością już nie będziesz chciał się z nim rozstawać.

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w Waszą przyszłość
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.